Sıcaklık

 

Sağlık ve Etkileri

İyi bir ısı yayılması elde etmek için, vücudun doğal ısı çalışmasına engel olmamak gerekir. Bunun için vücuda aniden ısı yaymayan termonötral bir ortam önemlidir. Bilim kitaplarında termonötral bölge giysisiz, sakin bir durumda olan bir insan için 27 ila 37°C arasında (50% nem oranı ve rüzgarsız) belirlenmiştir. Termonötral bölge metabolizmaya, vücut yapısında, vücut yüzeyine ve deri altındaki yağ dokusuna bağlıdır. Ayrıca hava hareketliliğinin, hava basıncının da nem oranına ve ortam ışınımında etkisi vardır. Termonötral bölge bu nedenle günlük değişebilir.

Böyle olunca vücuttaki kan normal bir şekilde kademeli olarak ısınmış halde dolaşmaya devam eder. Vücuttaki ısı alarm sistemi termonötral bölge geçilmediği için devreye girmez ve ısı sağlıklı bir şekilde vücuda yayılır. Kan dolaşımı ile birlikte metabolizma hızlanır ve terlenmeye başlanır.

Düşük ısı- derin ısı kabinlerinde kullanılan bu metotta en yüksek kabin sıcaklığı 37°C’dir. Bu yöntemi, diğer tüm yöntemlerinden (örneğin; hamam, sauna) ayrı kılan özelliği ise çok sayıda kronik rahatsızlığın tedavisinde gösterdiği etkidir.

Yukarıda da bahsedildiği gibi etkili ve hızlı bir tüm vücut ısıtması elde etmek isteniyorsa, termonötral bir alanda bulunmak gerekir. Böyle bir ortamda vücut ısınmak ya da soğumak için hiç enerji sarf etmez ve tamamen rahatlar. Vücut ortam ile termik bir dengededir ve bu durumlarda deriden vücut içine kan dolaşımı açıktır.

Sonrasında daha sınırlı bir alana, yani cilt yüzeyinin yaklaşık %10-12’sine ısı uygulandığında (ideal olarak sırttan), cilt yüzeyinin yaklaşık %90’ındaki termonötral kan ile ısıtılmış kan karışır. Bu durumdayken vücut içindeki ısı alarm sistemi aktif değildir ve kan yoluyla vücudun iç kısımlarına ısı akışı engellenmez. Çekirdek gövdenin sıcaklığı baştan itibaren sürekli ve yavaş yavaş yükselir. Uygulanan ısı, daha sonra yavaş yavaş dolaşımda bir değişiklik yaratır ve kan akışı yoluyla içten (çekirdek) dışa dağıtılır. Bütün gövde ( vücut çekirdeği ve vücut yüzeyi) bu şekilde ısıtılmaktadır.

Düşük ısı kızılötesi teknolojisinde vücut termonötral bölgededir. Esas ısının sadece %10, en fazla %12’si cilt üzerinden taşınır. Termonötral bölgede vücut çevresine aldığından fazla ısı verebilir. Verdiği ısı yetmeyince, ter üretmeye başlar. Üretilen ter buharlaşır ve cildi soğutabilir, bu nedenle kabinin içindeki nem oranı yükselir. Daha fazla ısı ilave edilince buharlaşamayan ter, düşük ısı kızılötesi teknolojisinde de damlamaya başlar.

Terlemek vücudun doğal tedavi yöntemidir (toksinlerden arındırma, zayıflama). Ter, kan plazmasında oluşur ve vücut bunu kirliliklerden arınmak için kullanır. Doğal olarak ısı yayma teknolojisini tavsiye etmek akıllıcadır, çünkü hücre araları (Matris), vücut kabuğu (kaslar, eklemeler, yağ dokusu) açıkça iyileştirilir.

Seanstan önce yeterince su içilmesi gerekir. İdeal olarak gün içinde iki litre su içilmesi önerilir. Seanstan bittikten sonrada bir bardak su öneriliyor.

 

Kızılötesi

Kızılötesi (Kızılaltı, IR veya Infrared) ışınım, dalgaboyu görünür ışıktan uzun fakat terahertz ışınımından ve mikrodalgalardan daha kısa olan elektromanyetik ışınımdır. Teknolojide kabul edilen ismi olan infrared Latince’de aşağı anlamına gelen infra ve ingilizce kırmızı anlamına gelen red kelimelerinden oluşmaktadır ve kırmızı altı anlamına gelir. Kırmızı görünür ışığın en uzun dalgaboyuna sahip rengidir. Kızılötesi ışınımın dalgaboyu 750 nanometre ile 1 mikrometre arasındadır. Normal sıcaklığındaki insan vücudu 10 mikrometre civarında ışıma yapar.

Elektromanyetik spektrumda biraz daha uzun dalga boyunda (daha düşük enerjili) görünen bölüm spektrumunun kızılötesi bölümüdür (IR). Infrared ışınların enerjileri elektronların enerjilerini değiştirmek için çok küçüktür. Bunun yerine, infrared radyasyon; moleküllerin titreşim durumlarını değiştirme eğilimindedir ki bu, bir moleküldeki atomların çok hızlı ileri ve geri sallanması anlamına gelir. Moleküller kızılötesi ışınları emdiklerinde atomları daha hızlı hareket eder ve böylece moleküllerin sıcaklıkları artar. Isı lambaları bu prensiple çalışır. Isı taşınımı, infrared elektromanyetik radyasyonda çoğunlukla “radiant ısı” olarak bilinir.

 

 

© 2020 Physiotherm
Serik Cad. Havaalanı Karşısı No:411 Merkez 07300 Antalya/TÜRKİYE

Tel: +90 (242) 340 25 75
Fax: +90 (242) 340 25 77
Email: info@physiotherm.com.tr

sensual hair bob wet and wavy hair with closure hair extensions uk quad weft hair extensions uk types of hair weaves and their names remy hair extensions toni " guy illuminating hair perfume review russian slavic hair suppliers hair extensions uk wedding hair extensions before and after xpression braiding hair colours real hair wigs