Sauna, Isı / Kızılötesi Kabin

Sauna, Isı/Kızılötesi Kabin

hgfjhBütün vücudun ısı uygulamaları bahsederken, sağlıklı yaşam merkezleri veya evde genellikle bir sauna, buhar banyosu veya derin ısı kabin aklımıza gelmektedir.

Bugün, bütün vücudun ısı uygulamaları aralığı, oda sıcaklığı, hava nemi ve kızıl ötesi radyasyon ile ısı uygulanması için önerilen süre ve oturum konveksiyon (hava)  yöntem açısından esas olarak farklı, sunulmaktadır. Kardiyovasküler sistem üzerinde gerilmeler her durumda çok farklıdır.

Tüm vücut uygulamaları, basitçe, iki farklı ilkeleri ya da hedeflerinden birine sahip olabilir:

Bunlar bir yandan Kneipp tarzı stimülasyon (Fin saunası, bio-sauna, standart derin ısı kabin) ve bir taraftan bütün vücudu ısıtma (düşük sıcaklık derin ıs kabin ve Waon terapi) içerir. Aradaki fark, vücutta uyarılır, tepki türüne göre ısı ayarlaması olmaktadır.

Uyarım

Saunalar (klasik sauna, bio-sauna, standart derin ısı kabin veya buhar banyoları) yaklaşık oda sıcaklığı 50 ve 90 ° C dir. Bu nedenle her zaman termonötr bölgeye göre daha yüksektir. Tasarımına bağlı olarak ısının  % 50- 70 kadar hava yolu üzerinden uygulanır, % 30-50’ de kızılötesi ışınıyla uygulanır.

Saunaların amacı bütün vücudu ısıtmak değil ancak sinir sistemi ve deride daha büyük ve daha küçük tepki uyarmak içindir. Bu süreçte önemli bir yön, soğuk ve sıcak arasında değişimlerdir.

Vücut, sabit bir iç sıcaklığı muhafaza etmek için deri ısıtılır, kan akışında geri dönüş akışı sınırlama vardır. Daha fazla  cildi soğutmak için gönderilen ve daha az kan merkezi dolaşım sistemi için kullanılabilir. Kardiyovasküler sistem üzerinde stres kitlesel olarak artar.

Oturum iyi sona erdi ise, kan ve deri soğur, daha sonra yavaş yavaş devir daim olan sisteme geri yönlendirilir. Çekirdek gövde sıcaklığı sabit kalmaktadır.

Oturum iyi sonlanmadı ise, vücut kalp ve damar çökmesini önlemek için, deriden ısıtılmış kan almak zorundadır.  Vücut sıcaklığı daha sonra 38 ° C’nin üzerine çıkabilir. Tıbbi gözetim altında olunmalıdır.

Tüm Vücut Isı Uygulamaları

Vücutta kolayca ısıtma elde etmek istiyorsanız, vücudun doğal ısı ayarlama sistemine karşı çalışmamalıdır. Bu nedenle termonötr çevre olmalıdır, vücut çevre ile termik dengede olmalı ve kan vücudun içine serbestçe akabilir. Bu daha ısı uygulama biçimi değildir.

Eğer siz cilt yüzeyine %10-12 den fazla ısı uygulamayacaksanız, termonötral kan (cilt yüzeyinin %90) ısıtılmış kan ile karışır (cilt yüzeyinin %10-12).

Vücut içerisindeki alarm sistemi, ısı miktarını aktive edemez ve ısıtılan kan vücudun iç kısmına doğru akışı engellenemez. Vücut sıcaklığı başlangıcından itibaren sürekli ve yavaş yavaş yükselir.

Uygulanan ısı daha sonra yavaş yavaş içeriden dışarıya doğru dağıtılır: kaslar, bağ ve yağ dokusu kemikler, eklemler vb. dolaşımın rahatlıkla değişmesi. Bu ısı içeriden dışarıya (derin ısı) yavaşça yayılmayı sağlar. Tüm vücut başta aşağıya ısıtılır.

Dokuda artan dolaşım ve sıcaklık metabolizmayı uyarır ve kan dolaşımını artırır. Terleme başladıktan sonra hareket ortaya çıkar,  “arındırma” veya “saflaştırma” olarak adlandırılır.

Bu yöntem, düşük sıcaklık derin ısı kabin kullanılması üzerine farklı bir amacı vardır, saunalar, buhar banyoları, standart derin ısı kabinleri vb gibi geleneksel tüm vücut uygulamalarında kas-iskelet koşulları ve metabolik bozukluklar ile ilişkili koşulları hafifletmek için yardımcı olabilir.

 

© 2020 Physiotherm
Serik Cad. Havaalanı Karşısı No:411 Merkez 07300 Antalya/TÜRKİYE

Tel: +90 (242) 340 25 75
Fax: +90 (242) 340 25 77
Email: info@physiotherm.com.tr

sensual hair bob wet and wavy hair with closure hair extensions uk quad weft hair extensions uk types of hair weaves and their names remy hair extensions toni " guy illuminating hair perfume review russian slavic hair suppliers hair extensions uk wedding hair extensions before and after xpression braiding hair colours real hair wigs